Damascus Clad 10Cr15CoMoV Stabilized Wood Handle Gyuto 195 mm Hammered Finish KKDA0250-0251
Category: Gyuto / Chef
Tag: Store
Kitchen Knives
| Item No. |
KKDA0251 Black KKDA0250 Green |
| Overall Length | 324 mm / 12.76 in. |
| Blade Length | 195 mm / 7.68 in. |
| Blade Width | 44 mm / 1.73 in. |
| Blade Thickness | 2.5 mm / 0.10 in. |
| Weight | 220 g / 7.76 oz. |
| Blade | 10Cr15CoMoV Core with Stainless Steel Cladding |
| Handle | Stabilized Wood |
| Bevel | Double Bevel |
| MOQ | 200 |
| Lead Time | 7 Days |
| Available Services | Wholesale, Private Label, OEM |
| Customization | Custom Logo, Custom Packaging |
Related products
-
Damascus Clad 10Cr15CoMoV Rosewood Kiritsuke Gyuto 210 mm LKJGY10018
-
Damascus Clad 9Cr18Mov Octagonal Stabilized Wood Wa Handle Gyuto 210 mm LKJGY10005
-
440C Core with Stainless Steel Cladding G10 + Stabilized Wood Gyuto 232 mm LKJGY10016
-
Damascus Clad 9Cr18Mov Oval Stabilized Wood Gyuto 210 mm LKJGY10006
Get a Quote
Fill in the form below to get a custom quote. We'll get back to you in 2 business days (or less)!











