Damascus Clad 10Cr15CoMoV Ebony Kiritsuke 202 mm Hammered Finish KKDA0127
Category: Kiritsuke / All-Purpose
Tag: Store
Kitchen Knives
| Item No. | KKDA0127 |
| Overall Length | 351 mm / 13.82 in. |
| Blade Length | 202 mm / 7.95 in. |
| Blade Width | 48 mm / 1.89 in. |
| Blade Thickness | 2.2 mm / 0.09 in. |
| Weight | 190 g / 6.70 oz. |
| Blade | 10Cr15CoMoV Core with Stainless Steel Cladding |
| Handle | Ebony with Rosewood Collar |
| Bevel | Double Bevel |
| MOQ | 200 |
| Lead Time | 25 Days |
| Available Services | Wholesale, Private Label, OEM |
| Customization | Custom Logo, Custom Packaging |
Related products
-
San Mai Stabilized Wood Kiritsuke 205 mm KKDA0327-0329
-
Damascus Clad 10Cr15CoMoV G10 Handle Kiritsuke Gyuto 197 mm Hammered Finish LKJGY10015
-
Damascus Clad 9Cr18Mov Stabilized Wood Wa Handle Kiritsuke Gyuto 210 mm LKJGY10011
-
9Cr18Mov Clad Steel Stabilized Wood Wa Handle Kiritsuke Gyuto 205 mm LKJGY10012
Get a Quote
Fill in the form below to get a custom quote. We'll get back to you in 2 business days (or less)!










